Kiedy po odstawieniu antykoncepcji wraca owulacja?
15

A A A

W życiu większości kobiet przychodzi moment na podjęcie decyzji o przerwaniu stosowanych dotychczas metod antykoncepcyjnych i rozpoczęciu starania się o potomka. Istotne jest, by to postanowienie podjąć odpowiednio wcześnie, tak aby umożliwić organizmowi regenerację płodności po okresie wyciszenia. Kiedy dokładnie po zaprzestaniu antykoncepcji powraca owulacja?

Antykoncepcja mechaniczna – bez ograniczeń

Wszelkie metody antykoncepcji mechanicznej, której działanie nie jest oparte o ingerencję w mechanizmy hormonalne organizmu kobiety, nie wymagają wcześniejszego odstawienia przed planowanym zapłodnieniem. Prezerwatywy czy pianki zawierające środki plemnikobójcze mogą być stosowane przez kobietę do momentu, aż podejmie ona decyzję o rozpoczęciu starań o dziecko.

Antykoncepcja mechaniczna wewnątrzmaciczna

Jeśli kobieta decyduje się na antykoncepcję mechaniczną w formie tak zwanej „spirali” (nazwa ta pochodzi od dawnego kształtu owego przedmiotu), czyli wkładki domacicznej, będzie musiała znacznie dłużej poczekać na powrót płodności, ze względu na ingerencję hormonów zawartych we wkładce bezpośrednio na błonę śluzową macicy, której regeneracja jest znacznie opóźniona. Mimo iż sama wkładka nie hamuje owulacji, powrót możliwości zapłodnienia następuje maksymalnie do 3 miesięcy po usunięciu spirali z jamy macicy.

Doustna antykoncepcja hormonalna

Celem działania tabletek antykoncepcyjnych jest zahamowanie owulacji, przez co są one jedną z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Większość informacji, zawartych na opakowaniach pigułek mówi o tym, że płodność powraca zaraz po odstawieniu tabletek. W rzeczywistości jest jednak inaczej – organizm kobiety reaguje indywidualnie, przez co potrzebuje on czasu na dojście do właściwej równowagi, a co za tym idzie – powrót owulacji może się opóźnić. Średnio czas oczekiwania na kolejny prawidłowy cykl owulacyjny wynosi 3 miesiące, choć niektórzy lekarze podają, że może on wydłużyć się nawet do jednego roku.

Antykoncepcja w zastrzykach

Jest to względnie nowa metoda antykoncepcyjna, której zadaniem jest hamowanie owulacji na dłuższy okres czasu, niż ma to miejsce w przypadku doustnych tabletek. Jajeczkowanie może powrócić co najmniej 3 miesiące po ustaniu „okresu ochronnego”, który w większości przypadków także trwa 3 miesiące, a zatem – pół roku od czasu przyjęcia zastrzyku. Maksymalny czas oczekiwania na owulację wynosi 1,5 roku od ostatniej iniekcji.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*