Objawy owulacji
shutterstock_114630010

A A A

Owulacja to inaczej jajeczkowanie, czyli okres, w którym kobieta może zajść w ciążę. Ponieważ nie zawsze matematyczne obliczenie dni płodnych jest możliwe, warto znać objawy owulacji, by dokładniej określić jej termin.

Owulacja występuje zwykle około 14 dnia cyklu miesiączkowego (przy cyklu 28 dniowym). W tym czasie mają miejsce gwałtowne zmiany hormonalne, których efektem jest pęknięcie pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej. Jakie objawy świadczą o wystąpieniu owulacji?

Objawy owulacji

Komórka jajowa, fot. wellcome images via Compfight cc

Temperatura ciała

Jedną z częściej stosowanych metod pomagających określić termin owulacji jest metoda termiczna – czyli badanie podstawowej temperatury ciała. Wprawdzie temperatura każdej kobiety może być różna, niemniej jej wahania w trakcie cyklu miesiączkowego są zawsze takie same. Bezpośrednio po ustaniu krwawienia miesiączkowego temperatura utrzymuje na niskim poziomie. Stan taki trwa aż do dnia jajeczkowania. Tuż po owulacji następuje gwałtowne podwyższenie temperatury, a ostatni dzień niższego poziomu temperatury określa się jako dzień owulacji. Zwykle różnica między pierwszą a drugą fazą cyklu wynosi około 2 – 4 kreski.

Śluz szyjkowy

Obserwacja śluzu z szyjki macicy stanowi ważny element określenia terminu owulacji. Zadaniem śluzu jest ułatwienie drogi plemnikom, które chcą dostać się do macicy. Jest on jednocześnie odzwierciedleniem zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie podczas trwania cyklu miesiączkowego. W czasie owulacji śluz szyjki macicy jest bardzo śliski i rozciągliwy. Najczęściej jego konsystencję porównuje się do konsystencji białka kurzego jaja. Lekarze ginekolodzy sugerują, aby dla zbadania rozciągliwości śluzu umieścić go między dwoma palcami (wskazującym i kciukiem) a następnie oddalić je lekko od siebie. Pojawienie się cienkiej niteczki śluzu między palcami świadczy o jego rozciągliwości a jednocześnie o trwającej owulacji. Innym określeniem jakości śluzu jest obserwacja śladu pozostawionego na bieliźnie. Jeśli ma on kształt koła – może wskazywać na owulację, jeśli zaś jest podłużny – oznacza dni niepłodne.

Szyjka macicy

Do objawów świadczących o owulacji należy również zmiana wyglądu szyjki macicy. W trakcie jajeczkowania jest ona bardziej miękka i uniesiona do przodu. Stan ten można wyczuć wkładając dwa palce do pochwy. Rozluźnienie szyjki macicy ma umożliwić dotarcie plemników do macicy.

Ból świadczący o owulacji

Jednym z objawów świadczących o owulacji jest ból owulacyjny. Niektóre kobiety czują w tym czasie lekki ucisk w podbrzuszu, zaś inne czują wyraźny, ostry i przeszywający ból brzucha. Niekiedy ból ten jest odczuwalny również w okolicy jajnika, który w danym miesiącu produkował komórkę jajową. Dolegliwość ta trwa od kilkunastu minut do nawet kilku godzin.

Kolejną dolegliwością świadczącą o owulacji jest ból piersi. Jest on efektem wzrostu poziomu estrogenów. W tym czasie piersi są wyjątkowo wrażliwe nie tylko na ucisk, ale nawet na dotyk i wstrząsy. Niekiedy kobiety odczuwają również wyraźny obrzęk warg sromowych i sromu od strony jajnika, w którym nastąpiło jajeczkowanie.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*